Z dalszym rozwojem stron internetowych programiści otrzymali wspaniałe narzędzie FutureSplash Animator pozwalający na tworzenia animacji z wykorzystaniem grafiki wektorowej na zasadzie klatek kluczowych. Był to rok 1996 i jeszcze tego samego roku ulepszono cały pakiet i nadano mu nową nazwę Macromedia Flash 1. Kolejne odsłony wydawane były wprost lawinowo i niemal co rok Macromedia Flash zyskiwał nowy, wyższy numer.
Internet wraz ze swoim rozwojem stron internetowych wymusił w pewnym momencie tworzenie animacji przez webdesignerów. Na pocztąku brakowało narzedzi do takich czynności zatem każdy z nas pamięta animowane obrazki GIF w których działała zasada szybkiego zmieniania obrazka jednego na drugi, drugiego na trzeci itd itd. Obrazki zmieniające się w szybkim tempie dawały złudzenie ruchu. Ten sam efekt znamy z rysowania idącego ludzika w narożniku zeszytu.
Obecnie technologia flash nie przeżywa już tak burzliwego rozwoju jak 15 lat wstecz z powodu powolnego zastępowania jej nową, dynamiczniejszą odmianą języka skryptowego AJAX. Na rzecz technologi AJAX przemawia fakt braku środowiska programistycznego który w przypadku Macromedia Flash był oczywiście środowiskiem płatnym. Brak opłat, brak licencji przyczynia się do ciągłego popularyzowania AJAX-u. Nie bez kozery jest też fakt łatwiejszej składni języka AJAX niżeli obecny we Flash-u Action Script.
Wraz z popularyzacją narzędzia do tworzenia dynamicznych, ruchomych stron internetowych w nowej technologi flash rosła liczba osób zamieszczająca obiekty SWF na swoich stronach. Należy pamiętać iż pierwsze animacje nie miały dzisiejszej płynności jednakże w ówczesnych czasach prezentując się na stronie www dodawały prestiżu i polotu. Z czasem zaczęto budować całe strony internetowe z wykorzystaniem narzędzia Macromedia Flash. Rozwijająca się technologia pozwalała na coraz więcej zatem coraz śmielej poczynali sobie programiści stron internetowych. Podczas projektowania strony internetowej dokładano elementy tak abstrakcyjne jak delikatna muzyczka w tle przeglądanej strony flash. W roku 2007 firma Adobe, główny wydawca owej technologii nadała oprogramowaniu nazwę Adobe Flash bardziej utozsamiającą produkt z firmą.
Co umożliwiają nam strony FLASH?
Pozycjonowanie stron flash - czy to wogóle możliwe?